Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o… e-learning

Napisane przez
tagi: Business, Education

Jakiś czas temu prowadziliśmy ożywioną dyskusją. Usiłowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie – czy e-learning to kierunek przyszłościowy? Nie byliśmy pewni czy możliwość uczenia się w dowolnym czasie i dowolnym miejscu jest wystarczającym argumentem przemawiającym za nieuniknionym, spektakularnym rozwojem podnoszenia kompetencji poprzez wykorzystanie Internetu oraz komputerów, smartfonów, tabletów i tego o czym jeszcze nie wiemy a co połowa populacji znajdzie pod choinką w przyszłym roku.

Na ostateczną decyzję nie wpłynęła również możliwość monitorowania postępów w rozwoju każdego pojedynczego uczestnika szkolenia. Choć z perspektywy działu HR jest to duży krok naprzód. Przejście z ogólnej informacji dotyczącej grupy szkoleniowej na konkretnego Kowalskiego pozwala znacznie precyzyjniej monitorować i planować działania rozwojowe.

To co utwierdziło nas w przekonaniu, że e-szkolenia są nieuchronnym kierunkiem, w którym zmierza szeroko rozumiany proces rozwoju kompetencji to …nic innego jak tylko pieniądze. Poniżej, krótkie porównanie kosztów tradycyjnych szkoleń oraz szkoleń realizowanych przez internet.

inQuest_szkolenia_eszkoleniaZałożenia:

Szkolenia tradycyjne:

  • Przeprowadzenie 2-dniowego szkolenia przez firmę szkoleniową – 8400,00 zł
  • Wynajęcie sali szkoleniowej na 2 dni – 800,00 zł
  • Wyżywienie oraz nocleg uczestnika między pierwszym a drugim dniem szkolenia – 200,00 zł
  • Koszty dojazdu na szkolenie – 75,00 zł

E-szkolenia:

  • Przygotowanie i konfiguracja kursu na platformie – 5 400,00 zł
  • Przygotowanie 1 e-szkolenia w formacie SCORM – 14 650,00 zł (symulacja uwzględnia koszt 4 takich szkoleń)
  • Koszt uczestnictwa jednej osoby w kursie – 35,00 zł

W zasadzie żaden komentarz nie jest tutaj niezbędny. Jeśli określona forma szkoleniowa może być w zależności od skali nawet kilkanaście razy tańsza dla organizacji to pytanie brzmi nie czy, ale kiedy zostanie ona dominującym rozwiązaniem. Inna sprawa to kwestia zapewnienia wysokiej efektywności e-szkoleń, o czym będziemy pisać wkrótce.

Paweł Słuja

Zostaw komentarz