Jak pochwalić pracownika, żeby naprawdę poczuł się doceniony?

Napisane przez
tagi: Business, Education

Dobra pochwała to nie ta, po której wszystkim zrobi się miło. To ta, po której pracownik dokładnie wie co sprawiło, że usłyszał pozytywną opinię od szefa. Wie jakie zachowanie powinien w przyszłości powtórzyć, aby utrzymać jego uznanie. Jak to zrobić?

Przede wszystkim należy zadbać o to by pracownik był przychylnie nastawiony do tego co ma usłyszeć. Co do zasady, warto udzielać pochwały publicznie przy innych osobach, żeby wzmocnić jej rangę. Jeśli jednak Twój pracownik jest nieśmiały i wszystko o czym będzie myślał w trakcie pochwały to “O matko, jaki wstyd przed kolegami… Pomyślą, że się podlizuję szefowi.”, lepiej udziel jej na osobności, w cztery oczy.

Po drugie, pochwała powinna być natychmiastowa. Ludzie oczekują docenienia od razu po wykonaniu wysiłku, który zasługuje na pochwałę. Pozytywna informacja zwrotna po miesiącu od wystąpienia zdarzenia nie tylko nie odniesie pozytywnego skutku, ale może nawet spowodować frustrację. Naturalną reakcją mogą być myśli typu “teraz się obudził…”.

Po trzecie, nie ma konstruktywnej pochwały bez opierania się na faktach. Powiedzenie “dobra robota” być może sprawia, że przez moment atmosfera jest miła, ale zupełnie nie gwarantuje podniesienia motywacji pracownika do dalszego wykazywania się w pracy.

Zatem, aby pochwała była skuteczna powinna składać się z dwóch części:

 1. Nazwania zachowania, które chwalimy – w oparciu o fakty.
 2. Pokazaniu konsekwencji tego zachowania – dlaczego to jest ważne.

Posługując się faktami możemy powiedzieć np.:

 • Dzięki podjętym przez Ciebie działaniom doprowadziłeś do wznowienia pracy linii produkcyjnej w czasie krótszym niż 30 minut od wystąpienia awarii.
 • Przygotowałeś ofertę, która uwzględnia wszystkie zgłoszone przez Klienta na spotkaniu potrzeby, nawet te niestandardowe.
 • Zostałeś wczoraj w pracy po godzinach i pomogłeś Bartkowi skończyć projekt, tak że mógł go oddać w ustalonym z Klientem terminem.

To o wiele skuteczniejsze, niż:

 • Dobrze, że się postarałeś z tą awarią.
 • Dziękuję za przygotowaną ofertę.
 • Doceniam twoje zaangażowanie.

W drugim kroku skutecznej pochwały, należy pokazać konsekwencje chwalonego zachowania. Dlaczego fakty, które przytaczamy są tak istotne i na powtórzenie jakich ich konsekwencji zależy nam w przyszłości. Możemy powiedzieć, co z danego zachowania wynika dla firmy lub dla nas jako przełożonych, albo odwołać się do korzyści jakie odnosi zespół.

 • …dzięki temu firma uniknęła strat na ponad 50 tyś. złotych.
 • …dzięki temu wiem, że zależy Ci na tym aby rozwiązania przygotowywane dla naszych Klientów realnie zaspokajały ich potrzeby. To sprawia, że czuję się bezpiecznie we współpracy z Tobą.
 • …dzięki temu wiemy, że możemy na siebie liczyć w zespole i że poradzimy sobie nawet z trudnymi sytuacjami.

Aby przeanalizować Twój sposób chwalenia poobserwuj menedżera, który cieszy się Twoim uznaniem i notuj w jakich sytuacjach i w jaki sposób chwali swój zespół. Porównaj to z własnym sposobem wyrażania uznania. Jeśli znajdziesz obszary do poprawy, to zastosuj zmiany od ręki.

Podsumowując, dziękuję że przeznaczyłeś 3 minuty na dowiedzenie się od czego zależy efektywność udzielania pochwał. Jestem przekonany, że Twoje zaangażowanie w ciągłe doskonalenie przełoży się na Twoją większą skuteczność jako menedżera oraz większą satysfakcję z pracy Twojego zespołu 😉

Paweł Słuja, Prezes Zarządu inQuest

Zostaw komentarz